ELECTRONEUM® - PAPER WALLET 

Návod jak vytvořit a používat electroneum papírovou peněženku najdete v druhé části tohoto článku, v té první si vysvětlíme co to vlastně papírová peněženka je a jak to celé funguje. Začneme tedy trochou teorie.

Jak electroneum papírová peněženka funguje? Nejdříve musíme pochopit jak fungují Electroneum peněženky obecně, tedy jak papírové tak ty v mobilních aplikacích a na webových stránkách. Každá peněženka obsahuje tři matematicky propojené klíče. Public key – veřejný klíč, private view key – soukromý klíč pro prohlížení a private spend key – soukromý klíč pro útratu. Po zbytek článku budu používat jejich anglické názvy, protože vytištěná papírová peněženka bude také v angličtině. Pro hrubou představu uvedu analogii pro běžný bankovní účet: Public key je číslo vašeho bankovního účtu, private view key je váš bankovní zůstatek a private spend key je bankovní PIN kód.   Tyto tři matematicky propojené klíče tvoří jednu peněženku a všechny počítače v síti Electroneum těmto klíčům rozumí a umí k nim přiřadit zůstatek mincí umístěný v peněžence. Proto každý kdo má tyto klíče má nárok na vlastnictví mincí v peněžence.   Všechny tyto klíče vypadají jako náhodný řetězec písmen a čísel, ale ve skutečnosti jsou spolu matematicky nerozdělitelně propojené. Takhle nějak vypadají (jedná se pouze o příklad tyto klíče nepoužívejte):   Private spend key: bcc0710d5f4cca25cb17ee523653830bd27537a24dcb0468a082284297be0e03 Private view key: 6c5ab50268209aca6dda21b3814cdcb5edcb5aa360e4848f37c57631d72fdc08 Public key: etnkGXy7YdKfKkRyK7MdaN8hHuSCtSMG7TQK6oCQGaUpHkrrF7nXLHVcbwKfry3bYua4h3C2fkTQeH9mX88e78mX8G4Ro91Xxb
 
Jak electroneum papírová peněženka funguje?

Nejdříve musíme pochopit jak fungují Electroneum peněženky obecně, tedy jak papírové tak ty v mobilních aplikacích a na webových stránkách. Každá peněženka obsahuje tři matematicky propojené klíče. Public key – veřejný klíč, private view key – soukromý klíč pro prohlížení a private spend key – soukromý klíč pro útratu. Po zbytek článku budu používat jejich anglické názvy, protože vytištěná papírová peněženka bude také v angličtině. Pro hrubou představu uvedu analogii pro běžný bankovní účet: Public key je číslo vašeho bankovního účtu, private view key je váš bankovní zůstatek a private spend key je bankovní PIN kód.

Tyto tři matematicky propojené klíče tvoří jednu peněženku a všechny počítače v síti Electroneum těmto klíčům rozumí a umí k nim přiřadit zůstatek mincí umístěný v peněžence. Proto každý kdo má tyto klíče má nárok na vlastnictví mincí v peněžence.

Všechny tyto klíče vypadají jako náhodný řetězec písmen a čísel, ale ve skutečnosti jsou spolu matematicky nerozdělitelně propojené. Takhle nějak vypadají (jedná se pouze o příklad tyto klíče nepoužívejte):

► Private spend key: bcc0710d5f4cca25cb17ee523653830bd27537a24dcb0468a082284297be0e03

► Private view key: 6c5ab50268209aca6dda21b3814cdcb5edcb5aa360e4848f37c57631d72fdc08

► Public key: etnkGXy7YdKfKkRyK7MdaN8hHuSCtSMG7TQK6oCQGaUpHkrrF7nXLHVcbwKfry3bYua4h3C2fkTQeH9mX88e78mX8G4Ro91Xxb

Každý klíč má jiné využití:

► Private spend key: Kdokoliv má přístup k tomuto klíči může utratit všechny mince v peněžence. Tento klíč je nejdůležitější a měl by být pečlivě střežen. Nikomu ho nikdy nedávejte. Pokud se někdo dostane k tomuto klíči, tak může utratit veškeré mince z vaší peněženky a neexistuje žádný způsob jak Electroneum dostat zpět! Znovu připomínám – osoba s private spend key je vládce peněženky!

► Private view key: Kdokoliv s tímto klíčem si může nechat zobrazit množství mincí v peněžence, ale nemůže je utrácet. Doporučuji tento klíč držet v soukromí, podobně jako zůstatek vašeho běžného bankovního účtu. Ve zvláštních případech, jako například peněženka pro účely veřejné sbírky můžete tento klíč zveřejnit, aby všichni viděli kolik se vybralo.

► Public key: Tento klíč se používá jako adresa na kterou vám někdo pošle mince. Kdokoliv má tento klíč, tak vám může do peněženky poslat Electroneum. NIc jiného se tímto klíčem dělat nedá – je to jako číslo účtu. Můžete ho dát svým přátelům, nebo komukoliv kdo vám má za něco zaplatit. Zveřejněním tohoto klíče nějak neohrozíte bezpečnost vaší peněženky.

Proč je papírová peněženka tak bezpečná?

Pokud chcete mít uloženo větší množství mincí Electroneum, tak je bezpečnost velmi důležitá, protože každý kdo má přístup ke klíčům, může vaši peněženku velice rychle vyprázdnit. Tady totiž není žádná banka, která by mohla v případě odcizení klíčů váš účet zablokovat. Proto je velmi důležité chránit vaše klíče před hackery. Pokud by hacker nějakým virem napadl váš počítač a našel by klíče na emailu, PDF dokumentu, Word dokumentu nebo třeba na fotce, jistě se ihned pokusí převést Electroneum do svého účtu. Pokud ale vytištěním klíčů na papír vytvoříte papírovou peněženku a poté odstraníte z počítače všechny stopy, tak získáte prakticky naprosto bezpečnou peněženku. Nikdo nemůže hacknout kus papíru a proto jsou vaše mince v daleko větším bezpečí, než na počítači. Samozřejmě musíte tento kus papíru dobře střežit. Můžete si vytisknout několik kopií a uložit je na bezpečné místo, protože pokud je ztratíte, nebo pokud třeba shoří, tak už se k mincím nikdy nedostanete.

Výhody oproti online peněžence:

Online peněženka je třeba ta v mobilní aplikaci nebo ta na oficiálním webu. Někteří lidé prostě nechávají i větší množství mincí v online peněžence mobilní aplikace Electroneum. Přeci jenom je k provedení transakce nutné zadat PIN, takže případný zloděj by z vašeho telefonu mince nedostal. To je sice pravda, ale může nastat úplně jiný scénář. Jsou tady tisíce peněženek, které spravuje aplikace Electroneum. Uživatelé těchto peněženek nemusejí znát klíče, systém aplikace hlídá všechny tři klíče každé  peněženky. Takže systém Electroneum uchovává tisíce klíčů v centralizované databázi. Aplikace klíče sama použije pokud utrácíte, nebo přijímáte mince. Pokud byste byl hacker, po čem byste šel? Po osobním počítači, kde možná něco bude v jedné peněžence nebo po databázi Electroneum s milióny mincí v peněženkách? Všichni chytří hackeři si vyberou to druhé řešení a tím se stává jejich databáze neustálým terčem útoků. Samozřejmě je tato databáze velmi dobře zabezpečená, ale nic není nemožné. Celé burzy s kryptoměnami jsou párkrát do roka hacknuty, což většinou znamená ztrátu milionů mincí. Tyto burzy také skladují klíče peněženek uživatelů. Z toho důvodu je lepší držet větší část mincí v papírové peněžence.

Jak vytvořit papírovou peněženku:

Je to jednoduché, stačí provést následující kroky:

1. Jděte na web https://my.electroneum.com. Přihlašte se nebo si zaregistrujte účet. Pro přihlášení bude fungovat i účet z mobilní aplikace Electroneum. Návod na založení účtu najdete na konci článku.

2. Po přihlášení klikněte na odkaz Offline Paper Wallet v menu nalevo. Odkaz raději otevřete v anonymním okně, je to bezpečnější. Pokud tam menu nemáte, tak klikněte na ikonu menu v pravém horním rohu.

3. Přečtete si instrukce a klikněte na modré tlačítko “LET’S GET STARTED”.

4. Poté pohybujte náhodně myší po monitoru dokud se nenaplní modrý ukazatel.

5. Nyní je papírová peněženka připravená, klikněte na “SAVE WALLET AS PDF”

6. Teď už jí stačí jen vytisknout a papírová peněženka je na světě.

TIP: Generátor papírové peněženky lze vytvořit i bez přihlášení. Offline wallet generátor najdete na tomto odkaze https://downloads.electroneum.com/. I když je tento odkaz bezpečný, tak doporučuji spustit generátor po přihlášení podle návodu výše. Přeci jenom je to o trochu bezpečnější.

Takhle by to mělo vypadat (pozor! jedná se pouze o příklad, klíče z tohto obrázku nepoužívejte):
 
Užitečné rady:

vytiskněte si více kopií a uložte je do nepromokavých obalů na různá místa
po vytištění soubor pdf smažte a vysypte koš
vymažte historii prohlížeče
pokud nemáte tiskárnu doporučuji pdf soubor zabalit do ZIP a uložit na flash disk

Jak používat papírovou peněženku:

pro odeslání ETN na papírovou peněženku stačí vaše Electroneum odeslat na Public Wallet key – v aplikaci nebo webové peněžence stačí kliknout na SEND a poté zadat nebo naskenovat kód který se nachází u QR kódu s názvem Public Wallet
pro výběr ETN z papírové peněženky je potřeba postupně zadat/naskenovat všechny kódy z papírové peněženky – nejdříve klikněte na RECEIVE, potom na IMPORT FROM OFFLINE WALLET a teď musíte postupně zadat kódy v  tomto pořadí: Public Wallet > Private View > Private Spend

Jak vytvořit online a mobilní peněženku:

Přihlašovací údaje z mobilní peněženky můžete použít i pro tu online ve webovém prohlížeči. Jedná se o stejnou peněženku, zůstatek který máte na mobilu bude stejný s tím v online peněžence.